Vyplatí se vzít si hypotéku nebo platit pronájem?

05 / 06 / 2018 Článek FLEXI OFFICE

Vyplatí se vzít si hypotéku nebo platit pronájem?

Mnoho lidí touží po vlastním bydlení. Úrokové sazby hypoték pomalu, ale jistě rostou. Je proto nájemné výhodnější, nebo byste si měli byt koupit? V článku přinášíme zhodnocení, v jakých případech je pronájem bytu výhodnější než vlastní byt a naopak.

Každé osobě se může vyplatit něco jiného, protože kromě peněz a úspor záleží i na rizicích, která s sebou pořízení vlastního bydlení přináší. Na jedné straně stojí splátky bance a na druhé zase nestabilita a nejistota podnájmů. Vlastní byt nemusí být vždy výhodný. V minulém článku jsme řešili, v jakých městech se vyplatí bydlet ve vlastním. Jak na tom jsou velké města?

Výhody hypotéky

Ceny nemovitostí v ČR se liší dle velikostí měst.  V Praze a Brně je bydlení nejdražší, o tom není pochyb. Většinou za byt v hlavním městě zaplatíte dvakrát více, než v jiných městech. Průměrná cena bytů se meziročně zvyšuje o 10 %. Zásadní tedy je, jaká je výše úrokové sazby a cena nemovitostí.

Neměli byste ovšem zapomínat na to, že když splácíte hypotéku, investujete do svého. Po poslední splátce patří nemovitost jenom vám a vy ji konec konců budete moci zpeněžit či přenechat dalším generacím. Další podstatnou výhodou je to, že svůj vlastní byt si můžete zařídit, zrekonstruovat a vybavit podle svého uvážení. Nepotřebujete k tomu povolení od vlastníka dané nemovitosti.

Výhody nájemného

Platby měsíčného nájmu jsou výhodnější pro mladé lidi, jejichž život není úplně stabilní, a kteří si během studií ještě nestihli našetřit dostatek finančních prostředků. Nájemní smlouva s sebou přináší méně vázanosti než hypoteční úvěr. Pokud nemáte v plánu se „dlouho zdržet“ nebo pracujete jako digitální nomád stále na jiném místě, nájemné je pro vás tím správným řešením.

Mezi nejdůležitější výhody nájemního bydlení patří možnost rychlé změny. V případě, že přijdete o svoji práci, můžete se přestěhovat za levnějším bydlením v podstatě ihned. O nemovitost se nemusíte starat a dokonce mnohdy i všechny potřebné opravy a úkony související s domácností za vás zabezpečí pronajímatel. Nejste nikomu nic dlužnípočáteční investice je v případě, že najdete byt bez realitních kanceláří, minimální.

Růst cen

Ceny nemovitostí rostou rychlejším tempem než příjmy obyvatel. Pokud chce rodina vlastní bydlení, musí spořit několik let. I přesto jsou lidé stále náročnější na bydlení ve smyslu lokalit a  prostorů. Dnešní ceny jsou však tak vysoké, že se musíme uskromnit a málokdo si může splnit své požadavky. Poptávka po bytech ve vzdálenějších lokalitách klesá, a proto se nabídka v centrech měst zmenšuje. Pro koupi i nájem nemovitosti platí, že za přijatelnější cenu si musíte vybrat buď něco menšího anebo „horší“ adresu.

Rozhodnutí pro hypotéku či pronájem?

Nejlevnější byty byly na podzim roku 2016, ale i v tomto momentě se úrokové sazby pohybují kolem 2 % a klesat již nebudou. Ceny nemovitostí se zvyšují, a jejich majitelé tak mohou požadovat vyšší nájmy. Česká národní banka se stále snaží o zpřísnění podmínek k získání úvěru. Když si shrneme výše uvedené, výhodnější je hypotéka, zejména když víte, že se chcete usadit. Neunáhlete se a dejte si čas s výběrem toho správného bydlení. Budete v něm žít i několik desítek let.

Obě varianty však mají svá rizika a záleží i na jiných okolnostech, než jen na úrokových sazbách a cenách nemovitostí.

Řešíte problém pronájmu a hypotéky i ve svém byznysu? Máme pro vás řešení. Společnost Flexi Office vám zaručí dlouhodobý pronájem plně zařízených kanceláří na lukrativních adresách v Praze, které vám výrazně uspoří počáteční investice k pořízení si komerčních prostor.

  předchozí článek další článek  
Proč si pronajmout servisovanou kancelář?

Proč si pronajmout servisovanou kancelář?

04 / 01 / 2019 Článek FLEXI OFFICE

Servisovaná kancelář je kancelář, o jejíž chod se nemusíte vůbec starat. Ušetřete spoustu času a namísto péče o provoz kanceláře se věnujte plně svému byznysu.

celý článek
Tipy na aplikace pro osobní rozvoj, organizování a komunikaci

Tipy na aplikace pro osobní rozvoj, organizování a komunikaci

20 / 12 / 2018 Článek FLEXI OFFICE

Mobilní aplikace poskytují intuitivní řešení pracovních i soukromých problémů. V našem článku se dozvíte, které appky vám pomohou být více efektivní, lépe komunikovat a organizovat svůj tým.

celý článek
Cítíte se v kanceláři unavení? Může za to nedostatek světla

Cítíte se v kanceláři unavení? Může za to nedostatek světla

12 / 12 / 2018 Článek FLEXI OFFICE

Ke zdravému životu v kancelářích a dostatečné produktivitě přispívá hned několik faktorů. Jedním z nich je správné osvětlení a dostatek denního světla. Jaký vliv má na vaše zaměstnance?

celý článek

Přihlaste se k odběru novinek a získejte

Voucher na pronájem zasedací místnosti nebo kanceláře
na 1 hodinu zdarma

Přihlaste se k odběru novinek a získejte

Voucher na pronájem zasedací místnosti nebo kanceláře
na 1 hodinu zdarma

FLEXI OFFICE | Moje profesionální zázemí

rychlý kontakt

kontakt

FLEXI OFFICE s.r.o.
Ovocný trh 572/11
110 00 Praha 1
Česká republika
+420 234 723 500
info@flexioffice.cz
PRONÁJEM ZDARMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace