Plánujete investovat do nemovitostí? Vyplatí se vám to v krajských městech

Investice do nemovitostí se v České republice hodně rozšířila. Hypoteční úvěry nabízí jedny z nejlepších podmínek. Podíl bytů financovaných hypotékami se zvýšil a pohybuje se od 50 do 80 procent. Ceny nemovitostí a bytů rychle rostou a výnosy z bytů v hlavním městě už nejsou tak vysoké. Jak ale na investici co nejvíc získat? Investujte do bytu v univerzitních městech.
Situace na českém trhu
Za nárůstem počtu bytů, které jsou financovány hypotečním úvěrem, stojí hlavně vysoká dostupnost hypoték. Díky opatřením České národní banky na regulaci poměrů mezi hypotečním úvěrem a hodnotou nemovitosti, které komerční banky neberou v úvahu na 100 %, postupně dochází ke zdražování hypoték. Do popředí se dostávají úvěry od stavebních spořitelen.
Pokud by došlo k hospodářskému poklesu, klesly by i ceny nemovitostí. Tím by se ale prohloubila bankovní ztráta, protože růst cen bytů a velké množství hypoték se zvyšuje příliš prudce. Proto se ČNB snaží poskytování hypoték regulovat. Ve třetím kvartálu 2017 meziročně stouply ceny bytů o 12,3 %.
Investice do nemovitostí
Nákup bytu nebo domu je jednou z nejčastějších forem investic. V případě, že v dané krajině roste inflace, tedy všeobecná cenová hladina, roste také hodnota daného bytu, protože se zvyšuje hodnota jeho nájmu. Před samotnou investicí byste měli zvážit, jak rychle chcete svoje peníze získat zpátky. To znamená, rozhodnout se o koupi bytu v hlavním nebo jiném regionálním městě. V menších městech bude prodej bytu trvat o něco déle, ale nese s sebou menší kapitálovou náročnost. Trh byste měli dobře poznat.
V Praze je situace v porovnání s ostatními částmi České republiky trochu jiná. Poptávka po bydlení překračuje nabídku, což vede k růstu nájemného, ze kterého se dá pokrýt splátka na hypotéku. Průměrná cena nového bytu v Praze je 90 000 Kč s DPH/m2. Kupovat byty za účelem pronájmu se už nevyplatí tak jako kdysi, kvůli nižším výnosům.
Studentské byty jako rozumné investice
Pokud ale chcete investovat do nemovitostí, zkuste přehodnotit, zda není výhodnější koupit byt v univerzitním krajském městě. V těchto městech tvoří významnou část poptávky studenti a ceny se pohybují na nižších úrovních. Nejlepší je koupit byt v okolí univerzity nebo centra, protože studenti nechtějí ztrácet čas dlouhým dojížděním.
Studenti si často hledají ubytovaní jen na 10 měsíců, max. rok, což znamená, že s nimi uzavíráte smlouvu na dobu určitou. V létě tak budete mít 2 měsíce prázdný byt, ve kterém můžete poskytovat krátkodobé ubytovaní turistům. Nejvýhodnější a nejoblíbenější mezi mladými jsou byty s 3 neprůchozími pokoji a kuchyňkou. Většinou bydlí po 6, příp. po 4 lidech v bytech s dispozicí 2+1.
Investice do nemovitostí v krajských městech se díky studentům může vyplatit.

Lidé se vracejí zpět do kanceláří. Aneb konec homeofficu v ČR
Období homeofficu se v ČR chýlí ke konci. Jaké jsou hlavní benefity práce z kanceláře a proč se vyplatí si pronajmout takzvané servisované kanceláře?
celý článek
Jaká je optimální teplota v kancelářích?
Jaká je ideální teplota na pracovišti a jak s minimální teplotou zahýbalo nové opatření v době energetické krize? Dozvíte se v našem článku.
celý článek