Odklad daňového přiznání 2018

Daňové přiznání za uplynulý rok se musí podávat nejpozději do 1. dubna následujícího roku. V tomto roce byl nejzazší termín pro podání úterý 3. dubna 2018. Nemáte stále zpracované účetnictví, nemáte všechny doklady, nebo vám vychází vysoká daňová povinnost? Můžete si zažádat o odklad. Jaké jsou ale podmínky?
Kdo podává daňové přiznání?
Daňové přiznání podávají všechny fyzické osoby, které mají trvalé bydliště na území ČR (nebo se tady zdržují) a mají za rok 2017 příjmy ve výši aspoň 15 000 Kč. Tyto příjmy jsou předmětem daně z příjmu fyzických osob. V případě, že vykazujete daňovou ztrátu a nepřesáhli jste částku 15 000 Kč, musíte přiznání podávat také.
Příjem fyzických osob:
- příjmy ze samostatných činností – prostředky získané ze živnostenského podnikání, zemědělské výroby, z lesního i vodního hospodářství a z jiné činnosti podnikání (znalci), z nájmu/ prodeje majetku podnikatelů (cenné papíry, podíly na zisku společníka, nezávislé povolání, autorské honoráře)
- příjmy ze závislé činnosti – peníze plynoucí z normálního pracovního poměru i z práce na dohodu, pokud bylo podepsané prohlášení poplatníka daně z příjmů – důležité je přiložit potvrzení o příjmech
- příjmy z pronájmu – nemovitostí, bytů, jejich částí a také prostředky z pronájmu movitých věcí
- ostatní příjmy – ze soukromého majetku, z prodeje úrody
- příjmy ze zahraničí
Jak postupovat, když jste přiznání nestihli podat?
1. Zplnomocnění daňového poradce
Tato možnost vám prodlouží lhůtu na podání daňového přiznání o 3 měsíce, tedy do 30. června. Nezapomeňte do 31. března na finanční úřad odeslat doklad o plné moci, kterou jste udělili vašemu zástupci.
Postupujte následovně:
- Kontaktujte daňového poradce
- Podepište poradci plnou moc k zastupování
- Nahlaste odklad do konce dubna také zdravotní pojišťovně a na správu sociálního zabezpečení
- S dalším postupem vás obeznámí váš poradce
2. Žádost o prodloužení lhůty
Doporučený dopis se žádostí se zasílá na finanční úřad do 31. března, tedy dokud ještě běží lhůta na podání přiznání. O kladném vyřízení rozhoduje úřad a za žádost zaplatíte správní poplatek.
Pokuty za opožděné přiznání
Sankce hrozí jak za opožděné daňové přiznání, tak i za jeho nepodání.
- opožděné podání delší než 5 dnů – 0,05 % vyměřené daně za každý den
- při daňové ztrátě: opožděné podání delší než 5 dnů – 0,01 % daňové ztráty
Button: Nevíte si se svými daněmi rady? Profesionální účetnictví nabízíme v rámci našich služeb. Mám zájem
Sankce za nepodání daňového přiznání
Při nepodání daňového přiznání vás finanční úřad vyzve, abyste přiznání dodatečně podali. Pokud to ale ani tak nestihnete, hrozí vám pokuta 5 % ze stanovené daně/daňové ztráty (nejméně 500 korun).
Maximální sankce je zákonem stanovená do výše 300 000 Kč. Pro výpočet sankcí můžete využít internetové online kalkulačky.
Když své účetnictví nestíháte důkladně zpracovávat, je lepší využívat služby externí firmy, která má dostatek znalostí a odborných pracovníků. Jak takovou firmu najít? Více se dočtete v našem článku o outsourcingu účetnictví.

Máte již registrovaného skutečného majitele? Flexi Office vám pomůže
Od června 2021 je v platnosti novela zákona o evidenci skutečných majitelů. S registrací skutečného majitele vám může pomoci společnost Flexi Office.
celý článek-350x200.jpg)
Servisované privátní kanceláře versus coworkingová centra: V čem je rozdíl?
Jaký je rozdíl mezi coworkingem a servisovanou privátní kanceláří? Porovnali jsme pro vás jednotlivé možnosti a zde vám přinášíme výsledek.
celý článek-350x200.jpg)
Cenové srovnání klasických a servisovaných kanceláří
Jaký je rozdíl mezi klasickými a servisovanými kancelářemi? Z hlediska financí je pronájem servisovaných kanceláří značně výhodnější.
celý článek