Kam investovat volné finanční prostředky?

17 / 07 / 2018 Článek FLEXI OFFICE

Kam investovat volné finanční prostředky?

Pokud máte volné finanční prostředky, je vhodné je nějakým způsobem investovat, a tím je zhodnocovat. Kam byste své úspory měli uložit? Vyplatí se vám jednorázová nebo dlouhodobá investice?

Při ukládání volných finančních prostředků máte dvě možnosti. Můžete si je spravovat sami a naučit se je správně alokovat kvůli budoucím výnosům, nebo využijete finanční služby poradců či investičních společností. Odborníci poskytující finanční služby mají většinou na jednotlivé možnosti investování rozdílné názory. Jelikož spořicí účty nejsou tím nejlepším řešením z důvodu nízkých výnosů, vybrali jsme několik možností, jak rozumně investovat své peníze.

Co si pod investicí volných peněz představit?

Předtím, než se rozhodnete pro jakoukoli formu "spoření", měli byste si ujasnit podstatu vašeho finančního plánování. Každá peněžní rezerva musí mít svůj cíl. Chcete být finančně nezávislí, našetřit si na vlastní bydlení, na studium svých dětí nebo uskutečnit cestu kolem světa? Cílem investice může být cokoliv. Druhá proměnná je období, během kterého si peníze budete odkládat. Časový horizont většinou bývá:

  • dlouhodobý (nad 15 let)
  • střednědobý (5 – 10 let)
  • krátkodobý (do 5 let)

Dostáváme se k poslednímu bodu: zhodnocení a akceptování rizika. Při jakémkoliv investování je třeba, abyste s proměnlivostí výnosů počítali.

Podílové fondy

Byly časy, kdy správcovské společnosti bank zajišťovaly podílové fondy klientů. Dnes na trh přicházejí finanční poradci, jejichž hlavním motivem je vydělávat peníze pro klienty. Na základě dobrých rad, vstřícnosti a kvalitních služeb tak získávají dobré reference, čímž se dostanou k dalším zakázkám. Jejich cílem tedy není naplňovat cíle bankovní instituce.

Volné peněžní prostředky mohou být investované přes různé investiční společnosti, u kterých máte o svých financích dostatečný přehled. Největšími výhodami je zejména jejich vlastní rozložení a nastavení portfolia a možnost změny/zrušení/převodu na účet v podstatě kdykoliv. Při nesprávném nastavení však může dojít ke ztrátě investic a rovněž je jejich hodnota v čase velmi kolísavá.

Penzijní spoření

Penzijní spoření je na úrovni doplňku k vytváření rezerv na důchodový věk. Každý si může vybírat strategii, dle které bude své volné finanční prostředky investovat na základě svých preferencí. Roční výnos portfolia se pohybuje okolo 4-5 % při dlouhodobých časových horizontech.  Výhodou je, že toto spoření je dotované státem a každý má nárok na měsíční podporu a roční daňovou úlevu. Jaká je největší nevýhoda těchto investic? Nízká likvidita. K našetřeným úsporám se dostanete až po dosažení důchodového věku.

Nemovitosti

Jsou často považovány za jistotu, protože jde o konzervativní způsob investice. Koupi a nastěhování se do bytu nebo domu za investici považovat nemusíme. Kdy je ale nemovitost výnosná?

  • při pronájmu třetím osobám
  • při prodeji za pár let za vyšší částku

U nemovitostí je největším rizikem hrazení škod, oprav a údržby. Mnoho zaplatíte i kvůli daním z nemovitostí. Likvidita nemovitosti je také diskutabilní. Pokud jste připraven investovat dlouhodobě a máte dostatek kapitálu, klidně zvažte i tuto možnost.

Kryptoměny

Největší výhodou kryptoměn je, že nejsou regulované a kontrolované státem. Jak tedy funguje „virtuální zhodnocování“? Vše probíhá na burzách, kde je nakoupíte a následně musíte čekat, než hodnoty narostou, a až pak prodáváte se ziskem ze zhodnocení. Bitcoin je asi nejznámější světovou kryptoměnou, která se svou hodnotou stále překonává. Jeho ceny však často provázejí i hluboké poklesy, které je třeba přečkat, a právě tato rozhodnutí nejsou snadná.

Jaké jsou nevýhody investic volných prostředků do kryptoměn? Kromě zmíněného propadání hodnoty, je nezbytné měnu bezpečně uložit, aby vám ji nenapadli hackeři.

Vlastní podnikání

Investice do vlastního podnikání je také přijatelným řešením. Takže, pokud jste dostatečně produktivní a máte dostatečně nízkou averzi vůči riziku, začněte podnikat. Investice do vlastní firmy se vám může mnohonásobně vrátit. Nevíte, jak na to? V případě, že chcete začít podnikat, založit firmu, nebo sháníte kancelářské prostory, nás neváhejte kontaktovat.

  předchozí článek další článek  
PF 2024

PF 2024

22 / 12 / 2023 Článek FLEXI OFFICE

Děkujeme Vám za důvěru a přízeň v roce 2023 a do nového roku 2024 přejeme hodně osobních i pracovních úspěchů.

celý článek
Vánoční provozní doba recepcí v Praze

Vánoční provozní doba recepcí v Praze

05 / 12 / 2023 Novinka FLEXI OFFICE

Vánoční provozní doba recepcí v Praze

celý článek
Máte již registrovaného skutečného majitele? Flexi Office vám pomůže

Máte již registrovaného skutečného majitele? Flexi Office vám pomůže

26 / 09 / 2023 Novinka FLEXI OFFICE

Od června 2021 je v platnosti novela zákona o evidenci skutečných majitelů. S registrací skutečného majitele vám může pomoci společnost Flexi Office.

celý článek
FLEXI OFFICE | Moje profesionální zázemí

rychlý kontakt

kontakt

FLEXI OFFICE s.r.o.
Ovocný trh 572/11
110 00 Praha 1
Česká republika
+420 225 991 991
info@flexioffice.cz
PRONÁJEM ZDARMA
https://lekarnapodstrani.com/
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace