Kam investovat volné finanční prostředky?

17 / 07 / 2018 Článek FLEXI OFFICE

Kam investovat volné finanční prostředky?

Pokud máte volné finanční prostředky, je vhodné je nějakým způsobem investovat, a tím je zhodnocovat. Kam byste své úspory měli uložit? Vyplatí se vám jednorázová nebo dlouhodobá investice?

Při ukládání volných finančních prostředků máte dvě možnosti. Můžete si je spravovat sami a naučit se je správně alokovat kvůli budoucím výnosům, nebo využijete finanční služby poradců či investičních společností. Odborníci poskytující finanční služby mají většinou na jednotlivé možnosti investování rozdílné názory. Jelikož spořicí účty nejsou tím nejlepším řešením z důvodu nízkých výnosů, vybrali jsme několik možností, jak rozumně investovat své peníze.

Co si pod investicí volných peněz představit?

Předtím, než se rozhodnete pro jakoukoli formu "spoření", měli byste si ujasnit podstatu vašeho finančního plánování. Každá peněžní rezerva musí mít svůj cíl. Chcete být finančně nezávislí, našetřit si na vlastní bydlení, na studium svých dětí nebo uskutečnit cestu kolem světa? Cílem investice může být cokoliv. Druhá proměnná je období, během kterého si peníze budete odkládat. Časový horizont většinou bývá:

  • dlouhodobý (nad 15 let)
  • střednědobý (5 – 10 let)
  • krátkodobý (do 5 let)

Dostáváme se k poslednímu bodu: zhodnocení a akceptování rizika. Při jakémkoliv investování je třeba, abyste s proměnlivostí výnosů počítali.

Podílové fondy

Byly časy, kdy správcovské společnosti bank zajišťovaly podílové fondy klientů. Dnes na trh přicházejí finanční poradci, jejichž hlavním motivem je vydělávat peníze pro klienty. Na základě dobrých rad, vstřícnosti a kvalitních služeb tak získávají dobré reference, čímž se dostanou k dalším zakázkám. Jejich cílem tedy není naplňovat cíle bankovní instituce.

Volné peněžní prostředky mohou být investované přes různé investiční společnosti, u kterých máte o svých financích dostatečný přehled. Největšími výhodami je zejména jejich vlastní rozložení a nastavení portfolia a možnost změny/zrušení/převodu na účet v podstatě kdykoliv. Při nesprávném nastavení však může dojít ke ztrátě investic a rovněž je jejich hodnota v čase velmi kolísavá.

Penzijní spoření

Penzijní spoření je na úrovni doplňku k vytváření rezerv na důchodový věk. Každý si může vybírat strategii, dle které bude své volné finanční prostředky investovat na základě svých preferencí. Roční výnos portfolia se pohybuje okolo 4-5 % při dlouhodobých časových horizontech.  Výhodou je, že toto spoření je dotované státem a každý má nárok na měsíční podporu a roční daňovou úlevu. Jaká je největší nevýhoda těchto investic? Nízká likvidita. K našetřeným úsporám se dostanete až po dosažení důchodového věku.

Nemovitosti

Jsou často považovány za jistotu, protože jde o konzervativní způsob investice. Koupi a nastěhování se do bytu nebo domu za investici považovat nemusíme. Kdy je ale nemovitost výnosná?

  • při pronájmu třetím osobám
  • při prodeji za pár let za vyšší částku

U nemovitostí je největším rizikem hrazení škod, oprav a údržby. Mnoho zaplatíte i kvůli daním z nemovitostí. Likvidita nemovitosti je také diskutabilní. Pokud jste připraven investovat dlouhodobě a máte dostatek kapitálu, klidně zvažte i tuto možnost.

Kryptoměny

Největší výhodou kryptoměn je, že nejsou regulované a kontrolované státem. Jak tedy funguje „virtuální zhodnocování“? Vše probíhá na burzách, kde je nakoupíte a následně musíte čekat, než hodnoty narostou, a až pak prodáváte se ziskem ze zhodnocení. Bitcoin je asi nejznámější světovou kryptoměnou, která se svou hodnotou stále překonává. Jeho ceny však často provázejí i hluboké poklesy, které je třeba přečkat, a právě tato rozhodnutí nejsou snadná.

Jaké jsou nevýhody investic volných prostředků do kryptoměn? Kromě zmíněného propadání hodnoty, je nezbytné měnu bezpečně uložit, aby vám ji nenapadli hackeři.

Vlastní podnikání

Investice do vlastního podnikání je také přijatelným řešením. Takže, pokud jste dostatečně produktivní a máte dostatečně nízkou averzi vůči riziku, začněte podnikat. Investice do vlastní firmy se vám může mnohonásobně vrátit. Nevíte, jak na to? V případě, že chcete začít podnikat, založit firmu, nebo sháníte kancelářské prostory, nás neváhejte kontaktovat.

  předchozí článek další článek  
Proč si pronajmout servisovanou kancelář?

Proč si pronajmout servisovanou kancelář?

04 / 01 / 2019 Článek FLEXI OFFICE

Servisovaná kancelář je kancelář, o jejíž chod se nemusíte vůbec starat. Ušetřete spoustu času a namísto péče o provoz kanceláře se věnujte plně svému byznysu.

celý článek
Tipy na aplikace pro osobní rozvoj, organizování a komunikaci

Tipy na aplikace pro osobní rozvoj, organizování a komunikaci

20 / 12 / 2018 Článek FLEXI OFFICE

Mobilní aplikace poskytují intuitivní řešení pracovních i soukromých problémů. V našem článku se dozvíte, které appky vám pomohou být více efektivní, lépe komunikovat a organizovat svůj tým.

celý článek
Cítíte se v kanceláři unavení? Může za to nedostatek světla

Cítíte se v kanceláři unavení? Může za to nedostatek světla

12 / 12 / 2018 Článek FLEXI OFFICE

Ke zdravému životu v kancelářích a dostatečné produktivitě přispívá hned několik faktorů. Jedním z nich je správné osvětlení a dostatek denního světla. Jaký vliv má na vaše zaměstnance?

celý článek

Přihlaste se k odběru novinek a získejte

Voucher na pronájem zasedací místnosti nebo kanceláře
na 1 hodinu zdarma

Přihlaste se k odběru novinek a získejte

Voucher na pronájem zasedací místnosti nebo kanceláře
na 1 hodinu zdarma

FLEXI OFFICE | Moje profesionální zázemí

rychlý kontakt

kontakt

FLEXI OFFICE s.r.o.
Ovocný trh 572/11
110 00 Praha 1
Česká republika
+420 234 723 500
info@flexioffice.cz
PRONÁJEM ZDARMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace